ArcelorMittal na stałe zamyka wielki piec i stalownię w Nowej Hucie

30.10.2020

Spółka ArcelorMittal Poland poinformowała kilka dni temu o zamknięciu części surowcowej w krakowskim oddziale. Proces zamykania instalacji wielkiego pieca i stalowni rozpocznie się w październiku i potrwa kilka tygodni.

Jak podano w oświadczeniu spółki podstawowym powodem zamknięcia pieca jest aktualna sytuacja związana z pandemią COVID-19.
– Pandemia COVID-19 ma ogromne konsekwencje dla europejskiego hutnictwa. Mimo że od kilku tygodni obserwujemy niewielki wzrost popytu, spowodowany głównie uzupełnianiem zapasów, to zapotrzebowanie na stal jest wciąż znacząco niższe niż przed pandemią. A to oznacza, że musimy podjąć trudne decyzje – w tym przypadku niestety decyzję o trwałym zamknięciu wielkiego pieca i stalowni w Krakowie – powiedział Sanjay Samaddar, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Poza pandemią wskazano także inne czynniki, które spowodowały, że działalność firmy stała się nieopłacalna. Zwrócono uwagę m.in. na coraz mniejszy popyt na stal, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, wysokie koszty produkcji i coraz wyższy wskaźnik importu z krajów spoza Unii Europejskiej.
Mimo zamknięcia części surowcowej, koksownia oraz część przetwórcza huty będą pracowały nadal.

Polityka Cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich stosowanie.

Dowiedz się więcej
MENU